Col du Télégraphe is een bekende bergpas in het departement Savoie. Deze bergpas is 1566 meter hoog en maakt met enige regelmaat deel uit van de route van de Tour de France. Col du Télégraphe behoort volgens velen tot de meest indrukwekkende bezienswaardigheden in het departement Savoie. Deze col is met name bekend als de voorloper van de beroemdste klim van de Franse Alpen, de legendarische Col du Galibier. Col du Télégraphe vormt de toegangsweg naar de Col du Galibier. Beide bergpassen worden dan ook vrijwel altijd gezamenlijk opgenomen in de route van de Tour de France.
Geschiedenis van Col du Télégraphe
Col du Télégraphe dankt zijn naam aan de Chappe-telegraaf toren die in 1807 aan de rand van een klif werd gebouwd. Deze bergpas werd al vroeg in de geschiedenis op strategische waarde geschat. In 1890 besloot men om, bovenop deze bergpas, het Fort du Télégraphe te bouwen. Vanuit dit belangrijke fort kon men de valleien van La Maurienne en L’Arc goed in de gaten houden. De Tour de France speelt een grote rol in de geschiedenis van Col du Télégraphe. In 1911 maakte deze bergpas voor het eerst deel uit van het routeprofiel van deze wielerronde. Het was de Franse wielrenner Émile Georget die als eerste de top passeerde. Een van de meest legendarische wedstrijden vond plaats in 1972, toen Eddy Merckx besloot om op de flanken van de Col du Télégraphe aan te vallen.
In de loop der jaren is deze prachtige bergpas steeds populairder geworden onder de fanatieke fietsers onder ons.
Col du Télegraphe vandaag de dag
Brengt u uw vakantie door in het departement Savoie en bent u een liefhebber van mooie landschappen? Dan is een uitstapje naar deze indrukwekkende bergpas absoluut de moeite waard. Zowel op als rondom deze bergpas zijn verschillende mooie wandelroutes te vinden via welke u het prachtige landschap kunt verkennen. Een bezoekje aan deze bergpas is eigenlijk niet compleet zonder ook het Fort du Télégraphe bezocht te hebben. Voor een uitgebreid bezoek aan deze bergpas kunt u gerust enkele uren de tijd nemen. Een bezoek aan Col du Télégraphe is uitstekend te combineren met een bezoek aan de iets verder gelegen Col du Galibier. Voor de fanatieke fietsers onder ons is de beklimming van beide Alpencols een onvergetelijke ervaring!